EEHAZSH271UB
ZSU-A
Product specifications for this product
| Item | Product specifications |
|---|---|
| Capacitance | 270 µF |
| Rated voltage | 50 V |
| Endurance | 4000 h |
| Category temperature range (max.) | 135 °C |
| Body diameter | 10 mm |
| Body length | 15.7 mm |
| Body shape | Radial lead type |
| Leakage current (max.) | 135 µA |
| Forming & packaging feature | Lead taping (ammo packing), standard |
| Quantity (min. packaging unit) | 500 piece |
| Tangent of loss angle (max.) | 0.1 |
| Tolerance on capacitance (max.) | 20 % |
| Tolerance on capacitance (min.) | -20 % |
| Category temperature range (min.) | -55 °C |
| Weight (Typ.) | 2.147 g |
| Lead (terminal) pitch | 5 mm |
| Polarity type | Polar |
| Appearance | Sheathless (metal case) |
| E.S.R.-1 (frequency) | 100000 Hz |
| E.S.R.-1 (max. value) | 13 mΩ |
| Rated ripple current-2 | 2600 mA |
| Rated ripple current-2(freq.) | 100000 Hz |
| Rated ripple current-2(unit) | mArms at 135 ℃ |
| Rated ripple current-1 | 3700 mA |
| Rated ripple current-1 (freq.) | 100000 Hz |
| Rated ripple current-1 (unit) | mArms at 125 ℃ |
Downloads
3D Data
| Name | Size | Date | Language |
|---|---|---|---|
| CAD Data (3D-STEP) | 5.5 KB | 24.02.2022 | English |
Brochure
|---|---|---|---|
| AEC-Q200 Passive Components Selection Guide.pdf | 1.3 MB | 05.03.2026 | English |
| Building Automation - Energy Management Solutions | 1.3 MB | 01.03.2022 | English |
Catalog
| Products Catalog (Hybrid Aluminum Electrolytic) | 5.7 MB | 29.01.2026 | English |
| General Catalog of Conductive Polymer Capacitors | 11.7 MB | 21.12.2023 | English |
| Devices & Solutions catalogue | 11.9 MB | 02.09.2025 | English |
Data sheet
| Datasheet | 812.4 KB | 30.10.2025 | English |
Fighting card
| Hybrid Capacitors: THT Type | 595.2 KB | 08.07.2024 | English |
Flyer
| SOS – MLCC to Panasonic Polymer Series | 439.6 KB | 17.11.2020 | English |
| Panasonic Hybrid Overview- Your Best Choice for Hybrid Capacitor | 2.1 MB | 17.11.2025 | English |
Packaging information
| Production location | 165.3 KB | 27.08.2025 | English |
REACh
| Report of Confirmation of EU REACH(ZSU-A) | 104 B | 14.01.2026 | English |
| Report of Confirmation of EU REACH(EEHAZSH271UB) | 109 B | 12.02.2026 | English |
RoHS
| Letter for Certificate of Compliance to EU RoHS Directive(ZSU-A) | 104 B | 14.01.2026 | English |
Safety information
| Safety Precautions | 500.9 KB | 30.10.2025 | English |
Technical information
| Explanation of Part Numbers | 327.7 KB | 30.10.2025 | English |
| Soldering specifications/ Packaging Specifications | 410.1 KB | 29.01.2026 | English |
Whitepaper
| Understanding Polymer and Hybrid Capacitors 2020 | 3.9 MB | 03.05.2024 | English |
Other
| Products list (Line up) | 191.2 KB | 20.11.2025 | English |
| Voltage-Capacitance table | 260.6 KB | 30.10.2025 | English |
| Series flow chart | 228.4 KB | 20.11.2025 | English |
| High temp,85℃-85% specified products Sell Sheet_2407.pdf | 651.3 KB | 21.11.2025 | English |